Solidariteit met de Arava

Donderdag, 30 april 2020

Solidariteit met de Arava

De Arava is, net zoals de rest van de wereld, hard geraakt door de coronacrisis. Samen met onze donateurs, waaronder een groep waarmee we in maart 2020 naar Israël zouden reizen, wilden we onze solidariteit met de Arava laten zien en de bewoners een hart onder de riem steken.

 

Afgelopen woensdag 29 april hieven we samen met onze donateurs via Zoom het glas ter ere van de 72ste verjaardag van de staat Israël. We legden contact met Noa Zer en Mirit Hilman. Zijn zijn beide werkzaam op het regiokantoor van de Arava. We stelden hen een aantal vragen over de huidige situatie.

Arava op de landkaart van Israël

Landbouw getroffen

Noa vertelt: “Het meest getroffen in dit gebied is de landbouw. Dat heeft twee belangrijke oorzaken. Ten eerste is de markt fors gekrompen omdat de mensen minder geld te besteden hebben. Consumenten kopen voornamelijk nog goedkope basisgroenten zoals tomaten, komkommers, kool en ui. Veel van de telers in de Arava echter zijn gespecialiseerd in luxer fruit en groenten, zoals druiven, mango’s, aubergines en honingmeloenen. Ten tweede hebben wettelijke restricties van hogerhand geleid tot de sluiting van hotels, B&B’s en restaurants. Normaal gesproken is dat een belangrijke afzetmarkt voor de telers, nu is die totaal verdampt.

 

Producten rechtstreeks aan consumenten verkopen, is geen optie, ook al koopt de Israëlische consument, net als de Nederlanders, steeds vaker rechtstreeks van lokale telers. De Arava ligt simpelweg te ver weg van de ‘bewoonde wereld’ en de inwoners van de Arava vormen een te kleine afzetmarkt.

Positief blijven

Toch blijven de landbouwers hoop houden. Ze zijn vol goede moed en tonen hun positieve instelling. Zo hebben de telers uit de Arava voor Pesach samen honderdvijftig ton overgebleven groenten gedoneerd aan mensen die dat het hardst nodig hadden.

 

Een andere klap voor de Arava is dat het toerisme tot totale stilstand is gekomen. Deze bedrijfstak begon juist zo goed te lopen. Ook de bloemensierteelt is ingestort bij het uitblijven van export. Toch bedachten de telers een prachtig idee. Alle telers tezamen hebben van de overgebleven bloemen boeketten gemaakt en uitgedeeld aan overlevenden van de Shoah.

 

We blijven positief! Bedenk dat we het gewend zijn in isolatie te leven. En we hebben hier de prachtige natuur waar we kunnen uitwaaien zoveel als we willen.”

Solidariteit

Hier in Nederland vinden we het vanzelfsprekend en belangrijk solidariteit met onze vrienden in de Arava te tonen. Ter gelegenheid van Pesach hebben we 15.000 euro gedoneerd. De plaatselijke overheid besloot daarvan 2000 mondkapjes te kopen voor vrijwilligers. Zo kunnen zij en de mensen die zij helpen – ouderen, kinderen en hulpbehoevenden – beschermd zijn en zich veilig voelen.

Lees meer nieuws

JNF Nieuws

Joanne’s blog 140

.../ JNF/ Blog/ Joanne’s blog 140/ Donderdag, 18 juni 2026Joanne's blog Lieve allemaal, Ik moest onlangs even in Nederland zijn. Wat me dit keer opviel, en dat was voor het eerst sinds 7 oktober 2023, was dat mensen opvallend openstonden om over Israël te praten. Op verschillende onverwachte plekken, zoals bijvoorbeeld in de wachtkamer van… Lees verder Joanne’s blog 140

Lees nieuws

Eerste indruk herstel Amnun woud

.../ JNF/ Bomen/ Eerste indruk herstel Amnun woud/ Donderdag, 11 juni 2026Mooie tussenstand Toe Bisjwat campagne! Tijdens Toe Bisjwat begin dit jaar werd er door onze donateurs bijna € 300.000 gedoneerd voor het herstel van het Amnun woud in Noord-Israël. Dit jonge woud werd zwaar getroffen door de vele raketinslagen vanuit Libanon. Van een van… Lees verder Eerste indruk herstel Amnun woud

Lees nieuws

Joanne’s blog 140

.../ JNF/ Blog/ Joanne’s blog 140/ Donderdag, 11 juni 2026Joanne's blog Lieve allemaal, Met de helaas weer toenemende spanningen in en rond Israël, beginnen ook weer de geluiden tot boycot tegen Israëlische producten op te spelen. Dagelijks vinden technologie, medische innovaties, landbouwoplossingen en wetenschappelijke ontwikkelingen vanuit ons kleine land hun weg over de hele wereld.… Lees verder Joanne’s blog 140

Lees nieuws

Joanne’s blog 139

.../ JNF/ Blog/ Joanne’s blog 139/ Donderdag, 4 juni 2026Joanne's blog Lieve allemaal, Een paar keer per jaar doe ik, in Nederland, mee aan een schrijfworkshop van zes opeenvolgende dinsdagavonden, geleid door een gerenommeerde schrijver. De groep bestaat meestal uit zo’n acht personen en we volgen de workshop via Zoom. Sommige deelnemers ken ik inmiddels… Lees verder Joanne’s blog 139

Lees nieuws