Ergste bosbranden in afgelopen 10 jaar

Ergste bosbranden in afgelopen 10 jaar

donderdag 26 augustus 2021

Ergste bosbranden in de afgelopen 10 jaar

Onze directeur Vivian Rinat was in Israël toen de vreselijke branden rondom Jeruzalem uitbraken. Ieder jaar is het raak, maar dit keer was het wel heel erg. De afgelopen 10 jaar zijn niet zulke erge branden meer gesignaleerd in Israël. De brand breidde zich snel uit. Hieronder geeft Vivian een kort verslag van de gebeurtenissen.

Meer video’s die door JNF-personeel ter plaatse zijn opgenomen, vind je hier: https://bit.ly/3m7o45

Brandweer blust brand in Jeruzalemheuvels

Grote ecologische schade aan flora en fauna

“Op 15 augustus brak er brand uit in de buurt van Beit Meir in de heuvels van Jeruzalem. Het hete weer en de harde wind zorgden ervoor dat het vuur zich snel verspreidde en ook andere nabijgelegen steden bedreigde. Duizenden inwoners werden geëvacueerd uit hun huizen uit meer dan 10 steden. Waaronder: Beit Meir, Shoeva, Shoresh, Ksalon, Ramat Raziel en Givat Ye’arim. JNF-brandbestrijdingsteams werkten 24/7 samen met brandweer- en reddingsdienstpersoneel om de vlammenzee te bestrijden.

Uit een recente evaluatie van JNF Israël blijkt dat 3.700 hectare bossen, natuurreservaten en natuurlijke bosgebieden in as zijn gelegd. Ook de plaatselijke flora en fauna hebben grote ecologische schade geleden.

Gelukkig vielen er geen menselijke slachtoffers en was er minimale schade aan eigendommen. Hoewel het Eitanim Geestelijk Gezondheidscentrum volledig werd geëvacueerd. De brand dreigde zelfs het Hadassah-Ein Kerem Ziekenhuis in Jeruzalem te bereiken.

Eén van de grootste branden in Israël

Hanoch Tzoref, JNF-boswachter in het centrum van Israël, vertelde dat het één van de grootste natuurbranden is die hij ooit heeft gezien. De brand startte bij Shaar HaGai. De sterke wind veroorzaakte een vuurstorm, met vlammen die tientallen meters hoog reikten. De intensiteit van het vuur en de snelheid van de verspreiding zijn volgens Hanoch ongeëvenaard in de recente geschiedenis. In de video hierboven is dit zeer goed te zien. Zo’n tien JNF-bluswagens en meer dan honderd JNF-medewerkers bleven in het veld. Zij hielpen bij het blussen van problematische gebieden.

Klimaatveranderingen zorgen voor meer bosbranden

Er wordt verwacht dat de frequentie van dit soort destructieve bosbranden met wel 20 – 50% de komende jaren zal toenemen. Vertelt Dr. Amir Givati, klimaatdeskundige van de Universiteit van Tel Aviv. “Het klimaat speelt een prominente rol. Sterke winden en intense droogte zijn de oorzaak van grote branden. Ze verspreiden zich snel en zullen nog vaker voorkomen.”

Brandweer blust brand in Jeruzalemheuvels
Schade van de branden in de heuvels van Jeruzalem

Wat is er nodig voor herstel?

In deze tijd van klimaatveranderingen, heeft het JNF je hulp meer dan ooit nodig om de heuvels van Jeruzalem weer groen te maken. Het zal tientallen jaren duren om de eeuwenoude bossen en natuurreservaten, die verloren zijn gegaan in de mega-branden, in hun oude glorie te herstellen.

Honderden hectaren bos zijn weggebrand. Waaronder honderd jaar oude dennen en veel natuurlijk bos dat zich in de loop der jaren heeft ontwikkeld.

Help het JNF de heuvels van Jeruzalem weer groen te maken. Samen zorgen we ervoor dat het leven terugkeert in de bossen van Israël. Bijdragen kan hier.

Dankzij jouw steun kunnen wij de bossen en parken van Israël blijven beschermen. Bedankt!

Lees meer nieuws

JNF Nieuws

Joanne’s blog 149

.../ JNF/ Blog/ Joanne’s blog 149/ Donderdag, 13 augustus 2026Joanne's blog Lieve allemaal, Mijn moeder heeft vanaf mijn geboorte tot mijn eerste verjaardag een fotoalbum bijgehouden. In de loop van de tijd begon het album echter behoorlijk uit elkaar te vallen. Maar wegdoen was geen optie. Onlangs heb ik het daarom door een professional laten… Lees verder Joanne’s blog 149

Lees nieuws

Joanne’s blog 148

.../ JNF/ Blog/ Joanne’s blog 148/ Donderdag, 6 augustus 2026Joanne's blog Lieve allemaal, Mensen lopen, zitten of staan met elkaar te praten, anderen zoeken de rust van een hoekje op. Ze hebben verschillende achtergronden: Joods, Moslim, Christelijk, Druzen, Liberaal en Orthodox, vaak herkenbaar aan hun kleding. Zachte stemmen en luide gesprekken. Ivriet en Arabisch klinken… Lees verder Joanne’s blog 148

Lees nieuws

JNF Experience Reis

.../ JNF/ Uncategorized/ JNF Experience Reis/ Zaterdagavond 27 maart 2027 tot donderdagmiddag 1 april 2027JNF Experience Reis naar Israël Let op: in onze nieuwsbrief stond ons telefoonnummer verkeerd vermeld. Het goede telefoonnummer is: 020-646 64 77. Toon je liefde voor het land en de bewoners. Ga met ons mee! Een bijzondere reis die geheel in… Lees verder JNF Experience Reis

Lees nieuws

Joanne’s blog 147

.../ JNF/ Blog/ Joanne’s blog 147/ Donderdag, 30 juli 2026Joanne's blog Lieve allemaal, Een vraag die ik regelmatig van bezoekers uit Nederland krijg is: “Hoe kan het in Israël zo groen zijn? Het is hier toch veel te warm?” Ik woon inmiddels meer dan twintig jaar in het noorden van Israël en ook ik blijf… Lees verder Joanne’s blog 147

Lees nieuws