Ergste bosbranden in afgelopen 10 jaar

Ergste bosbranden in afgelopen 10 jaar

donderdag 26 augustus 2021

Ergste bosbranden in de afgelopen 10 jaar

Onze directeur Vivian Rinat was in Israël toen de vreselijke branden rondom Jeruzalem uitbraken. Ieder jaar is het raak, maar dit keer was het wel heel erg. De afgelopen 10 jaar zijn niet zulke erge branden meer gesignaleerd in Israël. De brand breidde zich snel uit. Hieronder geeft Vivian een kort verslag van de gebeurtenissen.

Meer video’s die door JNF-personeel ter plaatse zijn opgenomen, vind je hier: https://bit.ly/3m7o45

Brandweer blust brand in Jeruzalemheuvels

Grote ecologische schade aan flora en fauna

“Op 15 augustus brak er brand uit in de buurt van Beit Meir in de heuvels van Jeruzalem. Het hete weer en de harde wind zorgden ervoor dat het vuur zich snel verspreidde en ook andere nabijgelegen steden bedreigde. Duizenden inwoners werden geëvacueerd uit hun huizen uit meer dan 10 steden. Waaronder: Beit Meir, Shoeva, Shoresh, Ksalon, Ramat Raziel en Givat Ye’arim. JNF-brandbestrijdingsteams werkten 24/7 samen met brandweer- en reddingsdienstpersoneel om de vlammenzee te bestrijden.

Uit een recente evaluatie van JNF Israël blijkt dat 3.700 hectare bossen, natuurreservaten en natuurlijke bosgebieden in as zijn gelegd. Ook de plaatselijke flora en fauna hebben grote ecologische schade geleden.

Gelukkig vielen er geen menselijke slachtoffers en was er minimale schade aan eigendommen. Hoewel het Eitanim Geestelijk Gezondheidscentrum volledig werd geëvacueerd. De brand dreigde zelfs het Hadassah-Ein Kerem Ziekenhuis in Jeruzalem te bereiken.

Eén van de grootste branden in Israël

Hanoch Tzoref, JNF-boswachter in het centrum van Israël, vertelde dat het één van de grootste natuurbranden is die hij ooit heeft gezien. De brand startte bij Shaar HaGai. De sterke wind veroorzaakte een vuurstorm, met vlammen die tientallen meters hoog reikten. De intensiteit van het vuur en de snelheid van de verspreiding zijn volgens Hanoch ongeëvenaard in de recente geschiedenis. In de video hierboven is dit zeer goed te zien. Zo’n tien JNF-bluswagens en meer dan honderd JNF-medewerkers bleven in het veld. Zij hielpen bij het blussen van problematische gebieden.

Klimaatveranderingen zorgen voor meer bosbranden

Er wordt verwacht dat de frequentie van dit soort destructieve bosbranden met wel 20 – 50% de komende jaren zal toenemen. Vertelt Dr. Amir Givati, klimaatdeskundige van de Universiteit van Tel Aviv. “Het klimaat speelt een prominente rol. Sterke winden en intense droogte zijn de oorzaak van grote branden. Ze verspreiden zich snel en zullen nog vaker voorkomen.”

Brandweer blust brand in Jeruzalemheuvels
Schade van de branden in de heuvels van Jeruzalem

Wat is er nodig voor herstel?

In deze tijd van klimaatveranderingen, heeft het JNF je hulp meer dan ooit nodig om de heuvels van Jeruzalem weer groen te maken. Het zal tientallen jaren duren om de eeuwenoude bossen en natuurreservaten, die verloren zijn gegaan in de mega-branden, in hun oude glorie te herstellen.

Honderden hectaren bos zijn weggebrand. Waaronder honderd jaar oude dennen en veel natuurlijk bos dat zich in de loop der jaren heeft ontwikkeld.

Help het JNF de heuvels van Jeruzalem weer groen te maken. Samen zorgen we ervoor dat het leven terugkeert in de bossen van Israël. Bijdragen kan hier.

Dankzij jouw steun kunnen wij de bossen en parken van Israël blijven beschermen. Bedankt!

Lees meer nieuws

JNF Nieuws

Joanne’s blog 111

.../ JNF/ Blog/ Joanne’s blog 111/ Donderdag, 13 november 2025Joanne's blog Lieve allemaal, Ik ben op Schiphol, onderweg terug naar Israël, wanneer ik het bericht krijg dat Hamas het lichaam van Hadar Goldin heeft vrijgegeven en dat dit inmiddels is bevestigd. De afgelopen jaren heb ik meerdere keren over hem geschreven. Dubbele gevoelens. Blij dat… Lees verder Joanne’s blog 111

Lees nieuws

Joanne’s blog 110

.../ JNF/ Blog/ Joanne’s blog 110/ Donderdag, 6 november 2025Joanne's blog Lieve allemaal, Het gebeurt me om de paar maanden: de pootjes van mijn leesbril en die van mijn reservebrillen zijn afgebroken. En dus rijd ik naar mijn opticien in het nabijgelegen Arabische dorp. Zijn mooie winkel staat midden in het centrum, precies op het… Lees verder Joanne’s blog 110

Lees nieuws

Update herstel bossen rondom Jeruzalem

.../ JNF/ Bomen/ Update herstel bossen rondom Jeruzalem/ Donderdag, 30 oktober 2025Update herstel bossen rondom Jeruzalem Herinner je je de verwoestende natuurbranden van afgelopen mei rond de heuvels van Jeruzalem nog? Inmiddels is er veel werk verricht, mede dankzij jullie donaties. Meer dan 2.000 hectare bos verbrand rond Jeruzalem Tijdens een van de zwaarste bosbranden… Lees verder Update herstel bossen rondom Jeruzalem

Lees nieuws

Joanne’s blog 109

.../ JNF/ Blog/ Joanne’s blog 109/ Donderdag, 30 oktober 2025Joanne's blog Lieve allemaal, Afgelopen week vond er in ons dorp een bijzondere gebeurtenis plaats: onze synagoge kreeg een nieuwe Thorarol. Er werd gesproken, gezongen en gedanst. Een van de speeches ging over een andere Thorarol uit onze synagoge. Tussen 1942 en 1944, toen de nazi’s… Lees verder Joanne’s blog 109

Lees nieuws