Donderdag, 8 mei 2025
Joanne's blog

Lieve allemaal,
Zoveel verhalen…
Een jaar na de tragische dood van de 27-jarige majoor Dor Zimmel bij een droneaanval van Hezbollah in het noordelijke Druzendorp Al-Aramshe, leeft zijn herinnering nog altijd voort. Niet alleen in de harten van zijn geliefden, maar ook op plekken waar voorbijgangers die hem nooit gekend hebben, tot rust kunnen komen. Dors familie koos ervoor om zijn leven te eren met iets tastbaars én betekenisvols. Dat werden 27 speciale vriendschapsbankjes: één voor elk jaar dat hij leefde.
De banken worden geplaatst op plekken die Dor dierbaar waren. En zijn ze bedoeld als een plek van ontmoeting en verbinding. Precies zoals Dor zelf was: krachtig, warm en altijd in contact met de mensen om hem heen. Op iedere bank komt een kleine plaquette met daarop een QR-code. Als je die scant, kom je bij verhalen over, foto’s van en herinneringen aan Dor.
De eerste twee banken staan er inmiddels.

De eerste bij Paradive, een parachutecentrum tussen Tel Aviv en Haifa, waar Dor graag kwam. Op de foto zie je het bankje met daarop Kfir Zer en Marcelo Gutheilf, twee mannen die hun leven aan Dor te danken hebben. Kfir raakte zwaargewond tijdens de oorlog in Gaza en kreeg de longen van Dor. Marcelo kreeg zijn hart. Twee onbekenden die voor altijd met hem verbonden zijn.

De tweede bank staat bij een restaurant waar Dor regelmatig at. Het staat midden in de natuur, tussen de fluitende vogels en spelende kinderen. Naast de bank staat een mangoboom die nog moet groeien. Het is een gedenkteken voor Sahar Ashuan, een jonge man die werd vermoord op het Novafestival. Sahar zei ooit tegen zijn familie dat hij hoopte als een mangoboom te zijn: sterk en mooi. Zijn familie plantte er een, pal naast de bank. Zo groeit de herinnering aan hen beiden letterlijk naast elkaar door. Verbonden met elkaar, terwijl ze elkaar nooit gekend hebben.
De banken ter nagedachtenis aan Dor vormen een stil monument. Ze worden niet geplaatst om er te rouwen, maar om er van het leven te genieten, precies zoals Dor dat deed.
Een shabbat met veel shalom en dat de gegijzelden snel naar huis mogen terugkeren, liefs, Joanne